Zapraszam wszystkich miłośników naturalnej siły na weekendową przygodę w Górach Sowich. Surowe podejście do ziół i grzybów, to praktyczne warsztaty dla osób chcących doświadczyć przygody z zielarstwem. Na 3 dni spotykamy się, aby spędzić wspólnie czas na poznaniu ziół, grzybów i sposobów ich przetwarzania. Przygotujemy również potrawy z dzikich roślin i nauczymy się jak wdrożyć je do codziennego menu. Uchylę również zależności pomiędzy porami roku, a pracą narządów wewnętrznych, tak by łatwiej radzić sobie z potencjalnymi chorobami. Rozróżnimy typy przeziębień, stanów zapalnych, tak by umieć natychmiastowo zadziałać domowymi sposobami.
Przestrzeń dzikiej natury dookoła da również czas na pobycie ze sobą, czy samotny spacer w celu integracji wydarzeń warsztatowych.
9.11 – 11.11.2024
Skorzystaj z prastarej wiedzy jaka drzemie w naturze i wykorzystaj jej potencjał w swoim życiu!

Program wydarzenia:
Sobota:
17:00 – 19:00: Spotkanie otwierające i wprowadzenie. Miary w zielarstwie, rodzaje preparatów ziołowych, składniki bazowe. Grupy substancji czynnych.
Wykonamy: syrop wykrztuśny pomocny w infekcjach górnych dróg oddechowych (zapalenia płuc, oskrzeli).
Cztery pory roku i człowiek: Filozofia i najważniejsze założenia tradycyjnej medycyny chińskiej. M.in.:
- jak dobrze zacząć dzień,
- kiedy budować odporność,
- jak jeść o danej porze roku, by mieć dobre zdrowie,
- żywioły,
- smaki i ich oddziaływanie na poszczególne narządy wewnętrzne,
- W drodze do stabilnego zdrowia: leczenie się pokarmem, dopasowywanie posiłków i ich obróbki termicznej. Omówienie przypadków.
Prowadzący: Naturopata Krzysztof Sorodnik

19:00: Kolacja (przygotowują gospodarze Teresa i Bartosz)
20:00 Wspólne odkrywanie tajemnic w magicznej Dobrodziejni.
Niedziela:
7:00-8:30: Poranna praktyka dla chętnych – joga kundalini. Prowadząca: psycholog Anna Reglińska
8:30: Śniadanie

9:30: Teoria królestwa grzybów oraz przygotowanie pożywek do dalszego rozrodu grzybni.
Prowadzący: Natan Nowak (Myk Myk Edukacja)
Przed przejściem do uprawy grzybów warto zrozumieć, jak działa ich świat i czym różni się od świata roślin. W części wykładowej nie tylko tłumaczymy te właśnie różnice, ale podajemy wiele niezbędnych informacji dotyczących proporcji, temperatury, rodzajów ziarna itp., które wykorzystywane będą w późniejszej praktyce.
Program i zagadnienia warsztatu:
- Czym są grzyby? Jak się rozmnażają, czego im do życia potrzeba i co łączy je w tych aspektach ze światem zwierząt i roślin?
- Pasożyty, saprotrofy i grzyby mykoryzowe, czyli rodzaje grzybów jadalnych i konsekwencje w hodowli. W jaki sposób uprawiać każdy z tych typów w domowych warunkach?
- Skąd wziąć grzybnię do domowej hodowli i czym jest spore print. Jak klonować grzyby oraz zbierać z nich zarodniki (Grzybowe burrito z kartona i użycie szalek Petriego z agarem)
ZOBACZ NATANA W PYTANIE NA ŚNIADANIE
14:00 Obiad
15:00 ciąg dalszy o grzybach prowadzi Natan Nowak.
- Czym są liquid culture oraz płytka Petriego z agarem? Najlepsze przepisy na pożywki dla wielu gatunków.
- Jak przebiega proces hodowli grzyba „od zarodnika do owocnika”? (Czyli 6 KROKÓW PEŁNEGO PROCESU UPRAWY grzybów w warunkach domowych)
- Procesy pasteryzacji, gotowania ziarna i przygotowania GRAIN SPAWN , czyli grzybowego zaszczepiacza.
19:30: Kolacja
20:00: Wspólne gotowanie i picie pasty kakaowej. Wymiana doświadczeń.
20:45: Wieczorna Medytacja
Poniedziałek:
7:00-8:30: Poranna praktyka dla chętnych – joga kundalini. Prowadząca: psycholog Anna Reglińska
8:30 –Śniadanie
9:30 Praktyka mykofanów, czyli ręce pełne grzybni:
- Jak poradzić sobie z zachowaniem sterylności przy uprawie grzybów nawet w garażu czy na ganku – domowe laboratorium, Still Air Box i komora laminarna.
- Jak zrobić GROWKITY? Kilka przepisów na substrat końcowy do hodowli grzybów – w tym te z materiałów szeroko dostępnych ( także w środowiskach miejskich) i przy tym całkowicie darmowych, oraz przepisy na substrat do grzybów medycznych i wykwintnych.
- Użycie płytek z agarem, liquid culture oraz zarodników do zaszczepienia ziarna (PRAKTYKA UCZESTNIKÓW)
- Użycie spawnu do samodzielnego wytworzenia grzybowych kiełbasek, czyli zaszczepianie pasteryzowanego substratu przy użyciu ziarna z grzybnią metodą lasagne ((PRAKTYKA UCZESTNIKÓW)
- Różne formy do owocowania grzybów i ich przygotowanie – wiadra i „grzybowe kiełbasy”.
- Jak zapewnianić idealne warunków do owocowania grzybni w domu oraz ogrodzie (konstrukcja oraz codzienne utrzymanie warunków w „komorze typu “shotgun” I zautomatyzowanym namiocie hodowlanym
- Jak rozpoznać sygnały które wysyła do nas owocnik. Kiedy brakuje mu świeżego powietrza, a kiedy wilgoci? Jakiej wody należy używać, a gdzie nie powinna trafić wcale? Jak rozpoznać pleśń oraz inne pasożyty, po wystąpieniu których owocników nie powinno się już spożywać.
- Jak wykonać ekstrakty z grzybów prozdrowotnych? Co to podwójna ekstrakcja? Nauka i nastawienie własnych ekstraktów z grzybów prozdrowotnych.
Stawiamy zawsze na jak największe zaangażowanie wszystkich w proces (przy odpowiednim zapasie czasowym), by każdy sam mógł zabrać się za uprawę mając do tego odpowiednią wiedzę i doświadczenie.
17:00 Podsumowanie, rozdanie certyfikatów na zakończenie warsztatów.
Cena regularna: 1570 zł
płatność w II lub III częściach.
Przy zapisie do 3 listopada:
1390 zł
W cenie:

- pełne wyżywienie i nocleg (do dyspozycji wspólna kuchnia, umożliwiająca przygotowanie naparów, napoi i ewentualnych posiłków między posiłkami)
- noclegi w 4-osobowych pokojach z łazienką
- wyposażenie, wszystkie surowce i akcesoria do przetwarzania
- CERTYFIKAT ukończenia warsztatów
- Po warsztatach uczestnik dostaje skrypt przygotowany przez Naturopatę Krzysztofa Sorodnika
- nastawy zabierasz ze sobą
Co warto ze sobą wziąć?
- matę do ćwiczeń
- koc
- ulubiony notes
- dobre nastawienie
Informacje dodatkowe
Jest możliwość pozostania w poniedziałek. Na czas warsztatów, Dobrodziejnia będzie do dyspozycji wyłącznie dla uczestników wydarzenia.
Jak się zapisać?
Zgłoś się na warsztaty wypełniając poniższy formularz, a prześlę Ci szczegóły dotyczące płatności, która gwarantuje Ci miejsce w warsztatach. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, możesz załączyć je w wiadomości 🙂

1 Comment
Ostatnie warsztaty wyszły naprawdę konkretnie!!