Warsztaty „Surowe podejście grzybów” 11-13.04.2025

Zapraszam wszystkich miłośników naturalnej siły na weekendową przygodę w Górach Sowich. Surowe podejście do grzybów, to praktyczne warsztaty dla osób chcących dowiedzieć się jak funkcjonuje królestwo grzybów. Na 3 dni spotykamy się, aby spędzić wspólnie czas na poznaniu grzybów i sposobów ich hodowania. Warsztat wtajemniczy Cię od podstaw w domową uprawę m.in. takich grzybów leczniczych jak boczniaki, reishi, soplówka jeżowata czy shitake.

Miejsce: Agroturystyka Pod Ostoją, Łomnica, Sudecka 1, 58-340 Głuszyca 

Skorzystaj z prastarej wiedzy jaka drzemie w naturze i wykorzystaj jej  potencjał w swoim życiu!

soplówka jeżowata: grzyb leczniczy, który możesz uprawiać we własnym domu
soplówka jeżowata: grzyb leczniczy, który możesz uprawiać we własnym domu

Program wydarzenia:

Piątek:

16:00 – 19:00: Spotkanie otwierające i wprowadzenie.

Przed przejściem do uprawy grzybów warto zrozumieć, jak działa ich świat i czym różni się od świata roślin. W części wykładowej nie tylko tłumaczymy te właśnie różnice, ale podajemy wiele niezbędnych informacji dotyczących proporcji, temperatury, rodzajów ziarna itp., które wykorzystywane będą w późniejszej praktyce. 

Program i zagadnienia warsztatu:

1. Czym są grzyby? Jak się rozmnażają, czego im do życia potrzeba i co łączy je w tych aspektach ze światem zwierząt i roślin?

2. Pasożyty, saprotrofy i grzyby mykoryzowe, czyli rodzaje grzybów jadalnych i konsekwencje w hodowli. W jaki sposób uprawiać każdy z tych typów w domowych warunkach?

3. Skąd wziąć grzybnię do domowej hodowli i czym jest spore print. Jak klonować grzyby oraz zbierać z nich zarodniki (Grzybowe burrito z kartona i użycie szalek Petriego z agarem)

Prowadzący: Natan Nowak – Myk Myk Edukacja

19:15:

Kolacja (przygotowuje szef kuchni Sławek) 

 20:30

Wspólne odkrywanie grzybowych tajemnic, czyli wieczorne rozmowy w temacie.

Sobota:

7:00-8:30: 

Poranna praktyka dla chętnych – joga kundalini. 

Prowadząca: psycholog Anna Reglińska

8:30: Śniadanie

9:00 Teorii ostatnie kroki

1. Czym są liquid culture oraz płytka Petriego z agarem? Najlepsze przepisy na pożywki dla wielu gatunków.

2. Jak przebiega proces hodowli grzyba „od zarodnika do owocnika”? (Czyli 6 KROKÓW PEŁNEGO PROCESU UPRAWY grzybów w warunkach domowych)

3. Procesy pasteryzacji, gotowania ziarna i przygotowania GRAIN SPAWN , czyli grzybowego zaszczepiacza.

11:00 Sesja oddechowa 

prowadzi Naturopata Krzysztof Sorodnik

11:30

Praktyka mykofanów, czyli ręce pełne grzybni:

1. Jak poradzić sobie z zachowaniem sterylności przy uprawie grzybów nawet w garażu czy na ganku – domowe laboratorium, Still Air Box i komora laminarna.

2. Jak zrobić GROWKITY? Kilka przepisów na substrat końcowy do hodowli grzybów – w tym te z materiałów szeroko dostępnych ( także w środowiskach miejskich) i przy tym całkowicie darmowych, oraz przepisy na substrat do grzybów medycznych i wykwintnych.

3. Użycie płytek z agarem, liquid culture oraz zarodników do zaszczepienia ziarna (PRAKTYKA UCZESTNIKÓW)

4. Użycie spawnu do samodzielnego wytworzenia grzybowych kiełbasek, czyli zaszczepianie pasteryzowanego substratu przy użyciu ziarna z grzybnią metodą lasagne ((PRAKTYKA UCZESTNIKÓW)

14:00 

Obiad

15:00 

Ciąg dalszy praktyki

1. Różne formy do owocowania grzybów i ich przygotowanie – wiadra i „grzybowe kiełbasy”.

2. Jak zapewnić idealne warunków do owocowania grzybni w domu oraz ogrodzie (konstrukcja oraz codzienne utrzymanie warunków w „komorze typu “shotgun” I zautomatyzowanym namiocie hodowlanym

3. Jak rozpoznać sygnały które wysyła do nas owocnik. Kiedy brakuje mu świeżego powietrza, a kiedy wilgoci? Jakiej wody należy używać, a gdzie nie powinna trafić wcale? Jak rozpoznać pleśń oraz inne pasożyty, po wystąpieniu których owocników nie powinno się już spożywać.

4. Jak wykonać ekstrakty z grzybów prozdrowotnych? Co to podwójna ekstrakcja? Nauka i nastawienie własnych ekstraktów z grzybów prozdrowotnych.

Stawiamy zawsze na jak największe zaangażowanie wszystkich w proces (przy odpowiednim zapasie czasowym), by każdy sam mógł zabrać się za uprawę mając do tego odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

19:00

Kolacja

20:30

Koncert muzyki relaksacyjnej na instrumentach archaicznych.

Niedziela:

7:00-8:30: 

Poranna praktyka dla chętnych – joga kundalini. 

Prowadząca: psycholog Anna Reglińska

8:30: Śniadanie

9:30 Grzyby w ogrodzie

prowadzący: Natan Nowak Myk Myk Edukacja

1. Co zrobić z „kostką”, która nie wydaje już owocników? W jaki sposób wykorzystać zużyty substrat do rozpoczęcia nowej hodowli na grządce.

2. Zaszczepianie pniaków drzew różnymi gatunkami grzybów przy pomocy kołków lub trocin (PRAKTYKA UCZESTNIKÓW)

3. Tworzenie grządki ogrodowej, która będzie owocować przez rok lub dłużej wymagającej minimum uwagi. – Boczniaki królewskie na grządkach ze zrębek drewnych

4. Ogrodowy gigant” czyli jak uleczyć i ulepszyć jakość gleby uzyskując przy tym pyszne grzybowe plony. (PRAKTYKA UCZESTNIKÓW)

Po wykładzie każdy uczestnik posiada już solidną podstawę wiedzy o procesie owocowania grzybni, jej wykorzystaniu i dalszej propagacji wraz z dokładnymi przepisami i wskazówkami co do ich realizacji w warunkach domowych.

 

Dodatkowo każdy z uczestników otrzymuje od nas słoik z grzybnią na ziarnie (gatunek grzyba nr.1), strzykawkę z grzybnią w płynie (gatunek grzyba nr.2) woreczek z wodorotlenkiem wapnia do pasteryzacji, płytki Petriego z pożywką agarową oraz kończy kurs trzymając w ręku własnoręcznie przygotowaną „grzybową kiełbasę” lub trocinowego growkita (gatunek nr.3) gotowe do owocowania – w przeciągu następnych tygodni wyda obfite grzybowe plony.

Dla pasjonatów od pierwszego wejrzenia zabierzemy też ze sobą do sprzedaży zestawy do samodzielnego przejścia przez uprawę od A-Z, płytki z agarem, tak a także przerośnięte ziarno i gotowe już torby do owocowania – innymi słowy wszystkie cuda potrzebne zarówno w amatorskiej, jak bardziej eksperymentalnej przygodzie.

14:00 –Obiad

15:00

Dalsze praktykowanie.

17:00

Oficjalne zakończenie warsztatów.

GALERIA ZDJĘĆ Z POPRZEDNIEJ EDYCJI

Cena regularna: 1500 zł
płatność w II lub III częściach.

Przy zapisie do końca lutego:

1350 zł

  • pełne wyżywienie i noclegi
  • noclegi w 4-osobowych pokojach z łazienką
  • wyposażenie, wszystkie surowce i akcesoria do przetwarzania
  • CERTYFIKAT ukończenia warsztatów
  • Po warsztatach uczestnik dostaje skrypt przygotowany przez Naturopatę Krzysztofa Sorodnika

Co warto ze sobą wziąć?

  • matę do ćwiczeń
  • koc
  • ulubiony notes
  • dobre nastawienie

Jak się zapisać?

Zgłoś się na warsztaty wypełniając poniższy formularz, a prześlę Ci szczegóły dotyczące płatności, która gwarantuje Ci miejsce w warsztatach. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, możesz załączyć je w wiadomości 🙂

Formularz zgłoszeniowy

Więcej o prowadzących:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *