Czosnek Niedźwiedzi – naturalna siła z polskich lasów!

Prozdrowotny superfood

Ostatnio coraz częściej eksploruję tereny kotliny kłodzkiej oraz park krajobrazowy Gór Sowich. Już przy pierwszym zetknięciu się z naturą, podczas spaceru z psem, natrafiłem na kilka listków czosnku niedźwiedziego (allium ursinum). Układał się przy górskim strumieniu, aktywnie spływającym teraz ze szczytów. Idąc do góry za tropem wzdłuż potoku, ukazały mi się piękne „złoża” pełnej w prozdrowotne właściwości rośliny. Jednym słowem bogactwo. Od razu poczułem zastrzyk energii. Silna aura podczas kwitnienia dała się poznać jako coś, co dodaje kopa po zimowych szarościach. Przebywanie przy strumieniu w towarzystwie czosnku niedźwiedziego potrafi nastroić człowieka i dodać siły, tak jak niedźwiedziom po zimowym śnie.

W tym roku mamy zimną wiosnę, więc kwiecień jest idealnym czasem na zbiór świeżych listków. Istotnym faktem jest to, iż czosnek niedźwiedzi dziko rosnący jest pod ochroną. Dowiedziałem się, że jeśli w okolicy roślina ta obrasta spore ilości terenu, można zwrócić się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ), w tym przypadku we Wrocławiu, z prośbą o wydanie zgody na zbiór rośliny do użytku własnego.

Polecane produkty:

Właściwości czosnku niedźwiedziego.

Przede wszystkim właściwości trawienne i oczyszczające krew. Dzięki związkom siarki zawartym roślinie, można zapobiec powstawaniu wolnych rodników w organizmie. Ponadto czosnek niedźwiedzi stosowany regularnie odtruwa z toksyn po zimie. Stosowany formie nalewki podnosi odporność i wspiera w regulowaniu ciśnienia tętniczego. Jest pomocny przy leczeniu miażdżycy. Znana zielarka Maria Treben polecała nalewkę z główek czosnku niedźwiedziego właśnie podczas tej choroby. Dobrze sprawdzi się przy schorzeniach związanych z sercem. Jego właściwości trawienne pobudzają metabolizm, dlatego powoduje on redukcję tkanki tłuszczowej.

Jedną z bardziej interesujących właściwości jakie cenię sobie w czosnku niedźwiedzim, to przede wszystkim jego pozytywny wpływ na drożdżaka Candida Albicans. Roślina wpływa na regulację poziomu tego grzyba w układzie trawiennym.

 • Oczyszczanie z toksyn, pomoc w usuwaniu metali ciężkich po zimie,
 • Wzmacnia skórę i włosy,
 • koi reumatyzm za sprawą zawartej w sobie siarki,
 • naturalny antybiotyk,
 • zawiera flawonoidy, ma właściwości przeciwnowotworowe.

Gdzie można go znaleźć?

Na terenie Polski najwięcej czosnku niedźwiedziego porasta tereny województw śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego. Wyrasta na żyznych glebach zasadowych, gdzie dominuje buk, olcha, grab czy dąb. Warunkiem jest wysoka wilgotność terenu. Roślina nie lubi porastać na otwartych przestrzeniach, a ceni sobie niezagęszczony zbytnio przez drzewa teren. W górach sowich można znaleźć ją przy górskich potokach. Występuje często w towarzystwie zawilców.

Cenny dodatek w kuchni (Moje top 3)

Czosnek niedźwiedzi to wiosenny superfood. Oto, co ja w kuchni lubię najbardziej.

Kiszonka z liści czosnku niedźwiedziego

Prosta i łatwa w przygotowaniu. Smak kiszonych liści obłędny.

 • Liście czosnku wystarczy opłukać, przesuszyć i przygotować ciepłą, przegotowaną wodę z solą. Klasycznie na jeden litr wody jedna łyżka soli.
 • Odstawić w ciemne, ciepłe miejsce na około 7-9 dni
 • Dodawać do potraw lub stosować systematycznie jako preparat wyrównujący pH w ciele

Pesto

 • Niewątpliwie najbardziej znana wariacja na temat czosnku niedźwiedziego.
 • Zblendować liście w sporej ilości (dobrze jak jest masa jest skoncentrowana)
 • Dodać prażone ziarna słonecznika
 • Dodać oliwę z oliwek
 • Przyprawić solą i pieprzem.
 • Proporcje wedle uznania

Masło czosnkowe

Kolejny bardzo prosty przepis, dzięki któremu możemy zachować właściwości świeżego czosnku niedźwiedziego. Nie podaję proporcji, ponieważ robię „na oko”. Tutaj też blenduję dużą ilość liści, do których uprzednio dodaję już odstane w temperaturze pokojowej masło osełkowe oraz sól i pieprz. Nadmiar porcjuję i zamrażam.

Niech moc będzie z Wami!

Zapraszam na moje media społecznościowe:

Facebook Naturalna Siła

Instragram

oraz kanał YouTube

Kanał YT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *