żywica świerkowa

Żywica świerkowa: leśny skarb na rany.

Jak i kiedy znaleźć żywica świerkowa?

Przechadzając się z psem po lesie w zimowej aurze, przeszła mi po głowie myśl: „przydałyby mi się żywica świerkowa, przecież to takie genialne kadzidło! Brakuje mi też składnika do maści„. Właściwie to aż dziwne, że jeszcze nie trafiłem na oblany świerk w tym sezonie, chociaż zimę w górach Sowich doświadczam w pełni po raz pierwszy  🙂  A przecież  zima to dobry czas, ponieważ żywice jest najłatwiej zebrać. Jest zazwyczaj twarda i krucha, dobrze się oddziela od kory nawet ręką. (ja używam nożyka).

Zgodnie z zasadą, uważaj o czym myślisz, bo możesz to przyciągnąć, zauważyłem to i nie mogłem uwierzyć… Tak wielkiego kanału żywicznego jeszcze nie widziałem. Sami sprawdźcie poniżej na zdjęciach.

żywica świerkowa
kliknij w zdjęcie i sprawdź inhalatory z żywicy

Najpierw zacząłem się przyglądać. Zawsze staram się to robić. Dzięki temu ćwiczę uważność i nie wchodzę w zbędne emocje. Nic się nie zmieni przez kilka minut w tym procesie, a ja w tym czasie zdążę zapoznać się, co tu się stało.

Jakoś do 2000 roku pozyskiwano w Polsce żywice, teraz sprowadza się je raczej z Chin… więc jeśli jest okazja, to warto się zaopatrzyć w taki surowiec – pomyślałem. 

Tutaj w naturalny sposób doszło do uderzenia w korę ze złamanej gałęzi sąsiedniego drzewa i w taki sposób powstała „rana”, którą wielki świerk postanowił zasklepić.

żywica świerkowa

Naturalny antyseptyk zawarty w drzewach iglastych. Żywica świerkowa.

Wyjątkowe właściwości można znaleźć w żywicach takich drzew jak świerk, sosna i jodła. W świerku występują terpeny, którym zawdzięczamy charakterystyczny zapach. Wyróżniamy kilka głównych:

  1. Alfa-pinen: To jedno z najczęściej występujących terpenów w żywicach drzew iglastych. Ma świeży, sosnowy zapach.

  2. Beta-pinen: Podobnie jak alfa-pinen, beta-pinen ma charakterystyczny zapach sosny i może być obecny w żywicach świerkowych.

  3. Kamfen:  który jest zarówno świeży, jak i korzenny. Występuje w niektórych gatunkach świerków.

  4. Linalol:  o lekkim, kwiatowym zapachu.

  5. Mircen: To terpen o zapachu ziemistym i ziołowym.

Znane od setek lat właściwości żywic, były wykorzystywane w medycynie ludowej w postaci m.in. nalewek czy maści na trudno gojące się rany. Zranione drzewo wytwarza tzw. „strup”, zapewniając sobie między innymi szeroką gamę substancji przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych.

Obecnie do dzisiaj wykorzystuje się leki na bazie żywic, które sprawdzają się leczeniu ran pooperacyjnych oraz owrzodzeń z bardzo dobrym skutkiem. Są na ten temat badania, które potwierdzają, że maści z żywicą świerkową są o wiele bardziej skuteczne niż opatrunek hydrokoloidowy zawierający  carboksymetylocelulozę. (1)  

Co można zrobić z żywicy świerkowej?

Nalewka powinna posłużyć do przecierania drobnych skaleczeń czy do odkażania ran, stosować ją można na zasadzie wcierki z wacikiem na zmienione chorobowo miejsca na skórze. 

Olej i maść. Wystarczy w oleju bazowym (np. słonecznikowym) na 100ml płynu rozpuścić 10g żywicy. Stężenie na poziomie 10% jest już skuteczne. Jeśli masz sporo surowca, to możesz zrobić 20% stężenie.

Żywica świerkowa może służyć również jako:

  1. płukanka do jamy ustnej (koniecznie rozcieńczona z wodą),
  2. wcierka na klatkę piersiową przy kaszlu i zapaleniu płuc,
  3. do inhalacji górnych dróg oddechowych przy zapaleniu zatokDzięki zawartym w sobie terpenom skutecznie oczyszcza bakterie, a jej aromat  uspokaja umysł. 

Przepis na wyciąg alkoholowy i olejowy.

Do sporządzenia wyciągów warto się przygotować. Potrzebne będą: gumowe rękawiczki, nożyk, słoik oraz rozpuszczalnik (spirytus i olej). Najpierw należy pobrać świeżą żywicę. Najlepiej zebrać ją do słoika. Pamiętajmy, aby nie uszkodzić drzewa. To naturalny strup na rany rośliny! Dlatego ja najpierw obserwuję, gdzie żywica spłynęła w taki sposób, by ją  swobodnie zebrać nie naruszając przy tym procesów samoleczenia drzewa. 

Aby uzyskać mocną, 20% nalewkę należy na 20g żywicy użyć 200 ml etanolu. Wrzucamy żywicę do słoika i zalewamy spirytusem. Wstrząsamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2-3 tygodnie, codziennie wstrząsając. Na koniec przecedzamy przez gazę do drugiego naczynia i szczelnie zakręcamy. GOTOWE! 🙂

Identyczny proces i proporcje są przy tworzeniu wyciągu olejowego, z którego ponadto możemy stworzyć maść. Ja dodaję wosk pszczeli w stosunku 1:10 lub masło kakaowe, niewielką ilość lanoliny oraz witaminy E w kroplach.  

żywica świerkowa

A na koniec smaczek – nasze lokalne kadzidło. Ma genialny zapach i bardzo dobrze sprawdza się podczas oczyszczania przestrzeni domowej z bakterii, jak również przy rytuałach czy do medytacji. Wprowadza genialny zapach, według mnie lepszy niż copal, tak ceniony przez amerykańskich szamanów.

żywica świerkowa
  1. Sipponen1, J.J. Jokinen2, P. Sipponen, Beneficial effect of resin salve in treatment of severe pressure ulcers: a prospective, randomized and controlled multicentre trial, 2008, British Journal of Dermatology, 158, 1055–1062.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *